Architektura, jak każda sztuka, rozwija się i zmienia się na naszych oczach każdego dnia. W polskim budownictwie jednorodzinnym od lat panują jednak pewne niezmienne trendy. Jakie są więc te zawsze modne projekty domów?

Przeglądając same wizualizacje brył budynków na stronach prezentujących rozmaite projekty domów jednorodzinnych, można wywnioskować, że w Polsce modne jest budownictwo w każdym tego słowa znaczeniu nowoczesne. Projektów domów w konstrukcji murowanej czy żelbetowej jest dużo więcej od projektów domów drewnianych, wśród projektów przeważają także plany domów minimalistycznych i oszczędnych w formie. Tę nowoczesność obserwuje się również w najczęściej stosowanych rodzajach stolarki okiennej - prostokątnej, z szybami bez zbędnych podziałów oraz drzwiowej - przeważająco w stylistyce nowoczesnej. Moda na nowoczesność wkradła się również do wnętrz domów. Coraz częściej spotyka się w nich salony połączone z kuchnią i jadalnią czy schody otwarte na pomieszczenia. Nowoczesne są również wizualizacje 3d przedstawiające przykładowe aranżacje wnętrz domów.

Niemalże każdy projekt domu prezentuje minimum jedno z kilku bardzo popularnych w ostatnich kilkunastu latach rozwiązań funkcjonalnych. Wśród nich prym wiodą: dach pokryty dachówką ceramiczną, taras z wyjściem z salonu, niskie fundamenty, poddasze użytkowe z oknami dachowymi, garaż w bryle budynku. Są to elementy, z których w dzisiejszych czasach, bardzo rzadko się rezygnuje budując dom.

Własny dom - wybór wymarzonego projektu

Większości inwestorów, obecna moda w budownictwie jednorodzinnym bardzo odpowiada. Jest nie tylko uniwersalna, ale i wyjątkowo funkcjonalna, a także piękna, bo pasująca do polskiego krajobrazu. Niemniej jednak, zdarzają się tacy inwestorzy, którzy sprzeciwiają się jej budując np. dom drewniany kryty strzechą. Z pewnością ich domy wyróżniają się na tle innych.

Projekt domu najważniejszy