Większość osób zainteresowanych wybudowaniem nowego domu myśli o budynku, który ma przynajmniej jedno piętro. Przyjęło się bowiem, że najbardziej typowy projekt domu posiada na parterze pomieszczenia takie jak salon, jadalnia czy kuchnia, natomiast na piętrze sypialnie. Od tego planu bywają jednak odstępstwa, które również mogą być interesujące i funkcjonalne, a jednym z nich jest dom parterowy.
Umieszczanie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie może mieć kilka zalet. Zwykle można w ten sposób z łatwością rozplanować niewielkie domy, przeznaczone dla małej rodziny. Powierzchnia użytkowa takiego parterowego domu może być w tym przypadku porównywalna z powierzchnią typowego mieszkania, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich zalet wolnostojącego budynku. Należy do nich na przykład brak sąsiedztwa przez ścianę, które może nie być komfortowe, czy też posiadanie ogrodu. Jednocześnie małe rozmiary sprawiają, że niewielka rodzina nie ma pustych pomieszczeń, które są nieużytkowane lub stają się magazynami nieużywanych przedmiotów, a jednocześnie podwyższają nakłady na utrzymanie domu.
Domy parterowe mogą również być idealnym rozwiązaniem, jeśli w rodzinie znajdują się osoby niepełnosprawne. Poruszający się na wózku czy o kulach członek rodziny, który miałby utrudnione lub zupełnie uniemożliwione swobodne poruszanie się po piętrach, w jednopoziomowym budynku będzie czuł się znacznie swobodniej i bardziej komfortowo. Zarówno wyjście do ogrodu, jak i przejście do dowolnego pomieszczenia, nie będzie wymagało od niego męczącej, długotrwałej wspinaczki po schodach, albo czekania na pomoc innych członków rodziny.
Ciekawym pomysłem na parterowy dom może być przy tym projekt domu z drewnianych bali, wznoszonego według modeli i technologii fińskich. Budynki tego rodzaju powoli wchodzą na polski rynek, stając się przykładem nieruchomości łączącej w sobie nowoczesne metody budownictwa z tradycyjną stylistyką. Odznaczają się one także przyjaźnią wobec środowiska, co może być szczególnie ważne dla osób, które starają się żyć w zgodzie z naturą.