Biuro projektowe może zaproponować klientowi przykładowe plany domów jedno- i wielorodzinnych, przy czym coraz częściej z dostępnymi ofertami osoba zainteresowana może zapoznać się nie tylko w siedzibie firmy, ale również na jej stronie internetowej. Jednakże po wybraniu odpowiadającego inwestorowi domu, nastąpić musi adaptacja gotowego projektu, czyli jego dopasowanie zarówno do indywidualnych wymagań, jak również do możliwości, jakie oferuje sama działka. Pod uwagę muszą bowiem zostać wzięte wszystkie szczegóły, które mogą zaważyć na konstrukcji, na przykład rodzaj gruntu, jego odporność na zamarzanie i zatrzymywanie wody, albo pochyłości i nierówności, które mogą utrudniać wzniesienie domu. Często wymagają one wprowadzenia takich zmian, jak na przykład dodanie stopni czy wyższej podmurówki, lub też wprowadzenie zmian w samych fundamentach.
Innym etapem adaptacji gotowego projektu jest jego dopasowanie do potrzeb i preferencji samego klienta. Wydaje się oczywiste, że nie każdy ogólnie przygotowany projekt będzie odpowiedni dla każdej osoby zainteresowanej, dlatego biura architektoniczne przewidują możliwość wprowadzania pewnych zmian, które jednak nie naruszą całej konstrukcji i aranżacji. Mogą jednak zostać uwzględnione takie sugestie klienta, jak na przykład przesunięcie ścian działowych, albo dodanie ich, w celu wydzielenia z salonu gabinetu, który w oryginalnym projekcie nie został przewidziany.
Warto przy tym podkreślić, że proces adaptacji gotowego projektu jest obowiązkowy. Dopiero po jego zakończeniu, a także po wykonaniu projektu zagospodarowania całej działki, można złożyć wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę. Dlatego też, koszt takiego przygotowania projektu do indywidualnych warunków musi zostać wliczony w cenę budowy domu. Na szczęście dla klientów, nie jest to koszt szczególnie wysoki i powinien zamknąć się w przedziale 1500 – 2000 zł, przy uwzględnieniu jedynie obowiązkowej adaptacji. Dalsze zmiany, wynikające z sugestii samego klienta, mogą jednak pociągnąć za sobą wzrost kosztów.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDomy drewniane - wady i zalety
Następny artykułParterowy dom