Osoby zamożne często pragną mieć dom odpowiadający ich statusowi społecznemu albo wyróżniający się spośród innych ekstrawaganckim, czy też luksusowym wyglądem. Żeby spełnić swoje marzenie, gotowe są zainwestować duże sumy pieniędzy w odpowiadające ich gustowi projekty luksusowych domów. Pod pojęciem luksusu kryć się może jednak wiele różnorodnych planów nieruchomości, związanych z indywidualnymi potrzebami i gustami klientów.
Przykładowy projekt może zawierać ekskluzywny dom o dużej powierzchni użytkowej. W jej skład może wchodzić przestronny salon, z którego wyjście prowadzi na taras. Osoby zainteresowane muzyką mogą zażyczyć sobie, aby wyznaczono w nim specjalne miejsce przeznaczone na fortepian, na przykład na podwyższeniu. Jego nieodłącznym elementem wydaje się być także kominek, zależnie od preferencji tradycyjny, opalany węglem, lub nowoczesny – elektroniczny. Salon połączony może być rozsuwanymi, dwuskrzydłowymi drzwiami z jadalnią, w pobliżu której znajduje się kuchnia, urządzona tak, aby była jednocześnie dopasowana do całego wystroju wnętrza i funkcjonalna. Oprócz tego, na parterze mogą mieścić się także inne pomieszczenia, zgodne z preferencjami klienta. Należą do nich na przykład gabinet, artystyczne atelier, albo w bardziej ekstrawaganckiej wersji – kryty basen. Na piętrze z reguły znajdują się sypialnie i pokoje gościnne, których liczba uwarunkowana jest zwykle wielkością rodziny. Do tego dojść mogą pomieszczenia takie jak łazienki, garderoby i pokoje gospodarcze. Luksusowy dom nie może się też obejść bez garażu, często przeznaczonego na kilka samochodów, a także otaczającego go ogrodu o dużej powierzchni, najlepiej zaprojektowanego przez architekta zieleni.
Należy także pamiętać, że podobnie jak inne nieruchomości, także domy luksusowe powinny charakteryzować się odpowiednimi systemami, zapewniającymi im energooszczędność i najwyższe standardy, odpowiadające współczesnym wymaganiom prawnym. Istotne jest także, by pamiętać podczas ich projektowania o środowisku, co jest związane z wprowadzaniem najnowszych technologii.