Aby stworzyć odpowiedni projekt domu dla klienta, pracownicy biura projektowego muszą zapoznać się z preferencjami danej osoby, jak również lokalnymi możliwościami zaadaptowania istniejących już planów, bądź wykonania od podstaw nowych. Przygotowanie się do takiej rozmowy powinno być więc istotną częścią planowania budowy nowej nieruchomości, a co za tym idzie – klient powinien mieć sprecyzowane już jakieś cele i wiedzieć, o co może zostać zapytany i o co sam zapyta, lub też co podpowie. Dla osób, które na co dzień z budownictwem nie mają wiele wspólnego, przygotowywanie się do odwiedzenia biura projektów często przyjmuje formę poszukiwań informacji w Internecie lub pośród znajomych, co jest decyzją słuszną. Dzięki temu mogą oni bowiem zdobyć niezbędną wiedzę i przyspieszyć oraz ułatwić w ten sposób proces tworzenia projektu domu.
Przede wszystkim osoba zainteresowana zbudowaniem nowej nieruchomości powinna oszacować, jakiej wielkości budynek będzie ją interesował, a także, czy można taki swobodnie wznieść na dostępnej działce. Jeśli nie, klient musi liczyć się z tym, że na przykład niektóre ściany będą musiały pozostać ślepe, gdyż nie można będzie do nich wstawić okien ze względu na bliskość sąsiednich budynków. Kolejną kwestią jest wybór ilości pokoi, które powinny znaleźć się na parterze i piętrze – warto również rozważyć możliwość postawienia parterowego domu, gdyż i takie projekty są dostępne. Wszystkie pomieszczenia gospodarcze, jak również garaż, powinny być przemyślane zawczasu, gdyż i na nie w planach musi znaleźć się miejsce. W ten sposób zainteresowana osoba uniknie konieczności wprowadzania późniejszych przeróbek.
Pomocne w podejmowaniu wstępnych decyzji, a jednocześnie stanowiącego pewnego rodzaju podpowiedź, jakie typy budynków są dostępne na rynku, mogą być modelowe domy, znajdujące się w ofercie biur architektonicznych. Projekty domów mogą być obejrzane przez klientów zarówno na stronie internetowej, jak i w katalogach w siedzibie firmy, a dostępne przy nich opisy i szczegóły techniczne, jak również zdjęcia, mogą wzbogacić w niezbędną wiedzę.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułProjekt katalogowy a indywidualny
Następny artykułWłasny dom.