Zastanawiając się nad budową domu, warto rozważyć postawienie domu drewnianego. Jak przy każdej budowie, tak i w tym przypadku pierwszym krokiem będzie uzyskanie projektu takie budynku, dlatego dobrze jest wiedzieć czym tak naprawdę są nowoczesne domy drewniane i z czym się to je. Najpopularniejszą formą domów budowanych z drewna są, budynki stawiane w oparciu o konstrukcje szkieletowe czyli tak zwane domy kanadyjskie. Historia tych budynków sięga do początków okresu osadnictwa na terenie Kanady i USA. Jednocześnie korzeni tej techniki budowy domu można doszukać się także w w Skandynawii. Jest to od wieków przetestowany sposób budowy budynków mieszkalnych. W tego typu domach zamieszkuje spora część Amerykanów, Kanadyjczyków oraz Skandynawów.
Domy kanadyjskie wykonywane są w następujący sposób: na podstawie, którą są betonowe fundamenty stawia się wykonaną z drewna konstrukcję szkieletową budynku. Ściany zewnętrzne wykonane co do zasady z belek o wymiarach 15 cm x 4 cm, pokrywane są od zewnątrz płytą wiórową. Płyta staje się podstawą dla elewacji wykonanej na przykład ze styropianu ryflowanego pokrytego tynkiem akrylowym. Oczywiście dopuszczalne są elewacje wykonane z innych materiałów w tym z desek.
W ścianach układa się instalacje, zarówno elektryczną jaki wszystkie pozostałe, następnie wolną przestrzeń wypełnia się wełną mineralną, która dodatkowo stanowi izolację termiczną. Ściany od wewnątrz najczęściej wykańcza się płytami gipsowo- kartonowymi. Ściany działowe, również wykańczane są płytami gipsowo-kartonowymi i analogiczne wypełniane watą mineralną.
Oczywiście domy budowane w ten sposób nie są typowymi domami z drewna o jakich myśli większość z nas słysząc to hasło. Te znane głównie z przydrożnych karczm budynki, do domy wykonane z bali, których konstrukcja w oczywisty sposób różni się od domów kanadyjskich. Nie zmienia to jednak w niczym faktu, że zarówno domy z bali, jaki domy kanadyjskie, jako swój główny budulec maja właśnie drewno co czyni je po prostu domami drewnianymi.