Domy bliźniaki mogą stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnych, wolnostojących domów jednorodzinnych. Są one tworzone jako dwa, przylegające do siebie segmenty, posiadające jedną wspólną ścianę oraz graniczące ogrodami. Każdy z segmentów stanowi oddzielny dom z własnym wejściem, a rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń w jednym segmencie jest lustrzanym odbiciem rozmieszczenia w drugim. Tego rodzaju zabudowa często wybierana jest przez rodziny, które pragną mieszkać blisko siebie i wspomagać się nawzajem, a jednocześnie mieć oddzielne domy i pełną swobodę podejmowania wszystkich decyzji.
Większość projektów domów bliźniaków stworzona została z myślą o małych lub średnich rodzinach. Przykładowy plan może przewidywać, że na parterze każdego z segmentów znajdują się pomieszczenia o przeznaczeniu dziennym, takie jak hol, kuchnia, jadalnia, salon oraz łazienka. Dodatkowo, mogą zostać przewidziane również takie pomieszczenia jak na przykład spiżarnia i garaż, kotłownia lub ewentualny pokoik gospodarczy. Na piętrze zwykle przewiduje się sypialnie oraz łazienkę, w niektórych projektach także garderobę. Ostateczna decyzja względem wyposażenia poszczególnych pomieszczeń może być jednak zmieniona i dopasowana do indywidualnych potrzeb, na przykład jedna z sypialni może zostać zamieniona w gabinet.
Domy bliźniaki mogą być szczególnie atrakcyjne dla tych rodzin, w których koszty takiej budowy zostaną równomiernie rozłożone na wszystkich członków – dzięki temu zwykle są one niższe, niż w przypadku budowy dwóch wolnostojących budynków. Co więcej, także późniejsze koszty utrzymania czy remontów mogą zostać odpowiednio rozłożone i obniżone, między innymi ze względu na to, iż jedna wspólna ściana zapewnia dodatkową izolację i ochronę przed zimnem, co wpływa na obniżenie cen za ogrzewanie. Minusem mieszkania w bliźniaku może być jednak bliskość drugiej rodziny, które nieznacznie upodabnia ten rodzaj domu do zabudowy szeregowej, które nie jest preferowana przez osoby oczekujące pełnej swobody.