Projekty domów wielorodzinnych mogą być bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem ilości poszczególnych lokali, jak również ich umiejscowienia względem siebie. Łączy je jednak jedna ważna, wspólna cecha: wszystkie one przewidują, że kilka rodzin zamieszka w pobliżu siebie, przynajmniej jedną ścianą sąsiadując z innym domem i inną rodziną. W praktyce oznacza to dla klientów, że ich swoboda zostanie w pewien sposób ograniczona w stosunku do tej, jaką mieliby w domu wolnostojącym, otoczonym z czterech stron ogrodem. Jednakże nie musi to stanowić istotnej wady, szczególnie, że domy jednorodzinne odznaczają się szeregiem zalet. Przede wszystkim mogą być one tańsze od wolnostojących, a koszty ich utrzymania, w szczególności ogrzewania, mniejsze. Jest to wynikiem posiadania wspólnej ściany (lub ścian) z sąsiadami, co zapewnia dodatkową izolację od zimna. Również bliskość innych osób może często stanowić zaletę, zwłaszcza na zamkniętych, ekskluzywnych osiedlach.
Między projektami domów wielorodzinnych znaleźć można na przykład domy w zabudowie szeregowej, przy czym długość szeregu może wahać się od kilku, do kilkunastu segmentów, jak również apartamentowce, w których na przykład kwadratowy budynek zawiera cztery oddzielne, przylegające do siebie, narożne lokale. Przy każdym segmencie domu wielorodzinnego znajduje się zwykle ogród, w zależności od zastosowanego rozwiązania konstrukcyjnego: z tyłu oraz z przodu segmentu w szeregowcu, albo otaczający jeden narożnik domu. Warto przy tym zauważyć, że w niektórych projektach domy wielorodzinne mogą funkcjonować jak kameralne, zamknięte osiedle.
Szczególnym przypadkiem domu wielorodzinnego jest dwukondygnacyjny dom dla dwóch rodzin, często – choć nie zawsze – z oddzielnym wejściem. Z reguły jest on przewidziany dla blisko spokrewnionych ze sobą osób, na przykład rodziców i dzieci. Wówczas projekt taki uwzględnia, że jedna z rodzin zajmuje parter, a druga piętro domu, przy czym na każdej kondygnacji znajduje się oddzielne, w pełni wyposażone mieszkanie.