Jednym z ostatnio coraz częściej pojawiających się projektów, jest dom z drewnianych bali. Wielu osobom wciąż jeszcze kojarzy się on ze staropolską, drewnianą chatą, która szybko może ulec zniszczeniu, jest chłodna i przesiąknięta wilgocią. Jest to jednak pogląd niesłuszny, który powinien zostać zrewidowany poprzez zapoznanie się z odpowiednimi ofertami.
Współczesne domy z bali wznoszone są z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, opracowanych między innymi w krajach skandynawskich, gdzie sprawdzają się one już od wielu lat. Wiele firm, wykonujących tego rodzaju konstrukcje w Polsce, może poszczycić się referencjami z zachodnich krajów, w których cieszą się one znacznie większą popularnością i zaufaniem.
Projekty domów z bali, czy też w szerszym rozumieniu domów z drewna, mogą obejmować zarówno domki letniskowe, jak i całoroczne. Poza innymi szczegółami konstrukcyjnymi, które je odróżniają, ważną cechą różnicującą jest szerokość używanych bali – domy całoroczne wykonywane są z drewna o średnicy większej o około 10 cm w stosunku do drewna przeznaczonego na budowę domków letniskowych. Jedne i drugie są jednak poddawane odpowiedniej impregnacji, która zabezpiecza je przed warunkami atmosferycznymi, gwarantując długoletnią wytrzymałość. Warto przy tym pamiętać, że zastosowanie innych materiałów konstrukcyjnych niż wymagane – na przykład tańszych, cieńszych bali do domu całorocznego – może zaowocować nieprawidłowym utrzymywaniem ciepła w domu czy jego szybszym niszczeniem. Ważna jest także odpowiednia stolarka okienna i drzwiowa, wyposażona w systemy izolacyjne, zabezpieczające przed wilgocią i chłodem. Szczelność domu z bali zwiększana jest również przez docieplenie złączeń ścian i stropów na przykład wełną izolacyjną.
Domy z bali, podobnie jak inne nieruchomości, mogą być wykonane w stanie surowym albo pod klucz, przy czym cena tych drugich jest odpowiednio wyższa, a czas budowy dłuższy. Dokładne koszty, jak również czas budowy, uzależnione są od indywidualnych wymagań klienta oraz konkretnego projektu, wykonanego przez biuro architektoniczne.