Zazwyczaj praca architekta zaczyna się od konsultacji z danym klientem, w której trakcie poznaje on jego gust, preferencje i oczekiwania co do danego projektu. Na późniejszych etapach realizacji danego zlecenia, osoba ta może też czuwać nad realizacją wykończenia wszystkich wnętrz lub nawet zaprojektowanie ogródka, czy dopasowanie budynku do rozmiarów i układu działki, na której będzie on budowany. Architekt ma więc duże pole do popisu i jak się okazuje, jest kluczowym elementem podczas realizacji projektów budowlanych.

Niezastąpiona autorska pracownia architektoniczna

Spotkanie architekta z klientem ma na celu uzyskanie odpowiednich informacji dotyczące szczegółów przyszłego projektu. To właśnie wtedy ustalane są takie kwestie jak m.in. koszty danego budynku, funkcjonalność wszystkich pomieszczeń, a także jego ewentualny wygląd zewnętrzny i wewnętrzny. Jeżeli budynek będzie miał ogród, te elementy też mogą zostać od razu zaprojektowane.

Krok po kroku

W kolejnych etapach, kiedy wstępny projekt wymarzonego budynku jest już gotowy, przechodzi się do etapu przeprowadzania wstępnych badań, które wykażą, czy dany projekt jest wykonalny i możliwy do realizacji. Wówczas też przygotowywana jest analiza finansowa całej inwestycji. W kolejnych etapach, w zależności od specjalizacji danego architekta, przygotowywane są odpowiednie rysunki, szkice, do których tworzenia autorska pracownia architektoniczna wykorzystuje specjalistyczne programy projektowe. W kolejnym etapie przygotowywany jest planu, na którym zostaną zamieszczone konkretne prace budowlane oraz zarządzanie całym projektem budowy. Co więcej, architekt zajmuje się też reprezentowaniem klienta podczas zawierania różnych umów (tych dotyczących danej budowy). W trakcie realizacji zlecenia, to też architekt nadzoruje wszystkie prace.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułProste rozwiązania architektoniczne